Każda świeca roratnia ma swój niepowtarzalny wygląd i wyjątkową symbolikę. I choć dla wielu osób może się to wydawać nieprawdopodobne, to odnalezienie jej wewnątrz adwentowej aranżacji kościoła nie powinno być problemem. Czym zatem – od strony wyglądu zewnętrznego – wyróżnia się ona na tle innych świec?
Głęboka symbolika mariologiczna
Podstawową cechą świecy roratniej jest przedstawiona na niej symbolika. Mowa tu oczywiście o symbolach o charakterze stricte mariologicznym. Zwykle przedstawione są na niej emblematy Maryi i Jezusa, to jest litera M i P. Zdarza się też, że na świecy (zwłaszcza z wkładami olejowymi) pojawia się też przepiękna grafika przedstawiająca Matkę Bożą oczekującą narodzin swojego Syna. Co ważne – niezależnie od przedstawianych treści, grafiki te mają postać dedykowanych naklejek, które w przypadku świec spalanych, mogą być np. wykonane z łatwopalnego materiału.
Kształt i styl, czyli świeca roratnia w praktyce
Zdecydowana większość świec roratnych ma swój własny, niepowtarzalny kształt. Są one wąskie, gdyż ich średnica nie przekracza raczej 8 cm i – co ważne – dosyć długie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że najdłuższe roratki mają długość nawet 120 cm! Tak czy inaczej, świece te wyróżniają się na tle wielu innych świec, które rozpalane są w bliskim sąsiedztwie ołtarza.
Podsumowując, każda świeca roratna ma swoje niepowtarzalne cechy, dzięki której łatwo można ją rozpoznać wśród wielu innych, dekoracyjnych elementów kościelnego wnętrza.